مطالعه هوشمندانه – بخش اول

به نام خدا

دوستان و همراهان عزیز سلام

امیدوارم که روز های خوب و پر انرژی را در کنار مطالعه برای کنکور و درس هاتون داشته باشید.

شما در این مقاله یک مقدمه ی خوب و کامل در رابطه با روش مطالعه در اختیار خواهید داشت.

به طور کلی روش مطالعه شامل چند مورد می شود که در مقالات بعدی در رابطه با هر کدام مفصل بحث می شود اما فعلا یک توضیح مختصر از هر کدام داشته باشیم.

1)برنامه ریزی: برنامه ریزی یک ابزار بسیار کارآمد برای بالا بردن راندمان کار شما در هر زمینه ای از جمله مطالعه می باشد. با اطمینان کامل می توان گفت که اگر کسی یک برنامه ی مشخص و کامل برای کنکور و مطالعش نداشته باشد به مشکل خواهد خورد.

2)مشخص کردن زمان مناسب برای مطالعه: البته می توان گفت این مورد تا حدود زیادی شخصیست و مثلا ما نمی توانیم ساعات مشخصی را در روز مشخص کرده و بگوییم همه این ساعات مطالعه کنند! در مقاله ی مخصوصش در مورد این موضوع مفصل صحبت می شود.

3)درس آن روز همان روز!(برای دروسی که در آن مقطع هستید) : یک کار نسبتا ساده اما با تاثیر خارق العاده در راندمان کارتان

4) مشخص کردن زمان مناسب برای دروس پایه: ابتدا باید مشخص شود که در کدام بخش ها مشکل دارید یا نیاز بیشتری به تکرار و تمرین دارد سپس در اوقات مناسب و طبق برنامه به دروس پایه نیز بپردازیم.

5)تفاوت ها و شباهت ها در مطالعه ی دروس حفظی و تمرینی: یک سری روش های ویژه برای هر کدام از این دو نوع دروس چه برای کنکور و چه برای امتحانات نهایی و امتحانات مدرسه ارایه خواهد شد.

6)مطالعه ی اولیه: مطالعه ی اولیه که معمولا از روی کتاب درسی یا جزوه یا کتاب کمک آموزشی انجام می شود. نکته ی بسیار مهم این است که حتی اگر جزوه یا کتاب آموزشی شما بسیار کامل است باید توجه ویژه ای به کتاب درسی و تمرین هایش داشت چرا که طراحان کنکور سراسری در سال های اخیر نشان داده اند که از کتاب درسی حتی سوالات اثباتی به نحوی سوال طرح می کنند.

7)تثبیت مفاهیم به روش تستی

8)افزایش سرعت تست زنی به کمک تست های زماندار

9)خلاصه نویسی و مرور

سه مورد آخر در یک مقاله و به همراه یکدیگر بررسی خواهند شد.

در مقاله ی بعد راجع به برنامه ریزی به طور دقیق و موشکافانه صحبت خواهد شد.

موفق و پر انرژی باشید.

سپاس از همراهیتان.

دیدگاه ها بسته شده است