آزمون های آزمایشی – بخش آخر

به نام خدا

سلام.

با آخرین مقاله ی “آزمون های آزمایشی” با موضوع “افت تراز” به نحوه ی برخورد با این مسئله خواهیم پرداخت.

به همان اندازه که کسب نتایج خوب و پیشرفت در رتبه و تراز می تواند باعث خرسندی شما از به ثمر نشستن تلاشتان و حس رضایت نسبت به عملکرد چندهفته ای و نحوه ی آزمون دادنتان شود، برخورد با یک نتیجه ی غیرقابل قبول و دور از انتظار در پی افت تراز و یا مشاهده ی استمرار نوسان نتایج خوب و بد و منتهی نشدن به ثبات در نتیجه گیری مطابق انتظارتان ممکن است برای شما شکست تلقی شود و حس نارضایتی و یا حتی ناامیدی از توانایی های خود و ادامه ی مسیر را در شما ایجاد کند. اما شما پس از یک نتیجه ی خوب نباید سرمست از توانایی های خود، خود را محدود بدانید و حس رقابت و انگیزه ی لازم برای پیشرفت بیشتر را فراموش کنید و نه با یک افت تراز و شکست، اجازه دهید ریشه های ناامیدی در شما جوانه بزند و از رقابت کنار بروید.

بهترین راه برای جلوگیری از این حالات، بررسی عملکرد پس از آزمون با توجه به کارنامه ای که در اختیار شما قرار می گیرد است. شما در این روش باید به دنبال نقاط ضعف و قوت خود در مباحث آزمون بگردید و در پی ریشه یابی آن ها باشید. کم بودن تسلط شما در مبحثی در پی اختصاص ندادن ساعات مطالعه ی کافی و یا کیفیت پایین مطالعه بنا به نداشتن تمرکز لازم و یا استفاده از روش نامناسب برای تمرین در آن مبحث، برنامه ریزی غلط در طی آن چند هفته و یا وجود مشکلاتی در جلسه ی آزمون اعم از نداشتن تمرکز کافی، عدم مدیریت صحیح زمان، عدم توانایی در مدیریت هیجانات و استرس و … عوامل عمده ی نقاط ضعف شما محسوب می شوند.

برای ریشه یابی و پی بردن به عوامل موفقیت و یا عدم موفقیت در آزمون بطور دقیق به بررسی کارنامه ی آزمون خود بپردازید. میتوانید اطلاعات خوبی را از آن بدست آورید. مثلا تعداد پاسخ های نادرست و سوالاتی که بدون پاسخ از آن ها عبور کرده اید، معمولا تعداد پاسخ های نادرست زیاد نشان از بی دقتی شما در طول آزمون است و تعداد سوالات بی پاسخ ناشی از عدم تسلط و یا مدیریت ناصحیح زمان. سوالات آزمون را دوباره روبه روی خود قرار دهید، قطعا آن ها را به یاد خواهید آورد(!). سوالاتی که اشتباه پاسخ داده اید و یا پاسخ نداده اید را مجددا حل کنید و با پاسخ نامه ی آزمون مقایسه کنید. در صورت کمبود تسلط در آن مبحث میتواند جنبه ی آموزشی هم داشته باشد. پس از پی بردن به اشکالات خود، برنامه ریزی برای آزمون بعدی را با توجه به نقاط ضعف و قدرت خود انجام دهید و برای تکرار موفقیت بیشتر و یا گریز از عدم موفقیت تلاشتان را برای اجرای برنامه بیشتر کنید و از تجربیات کسب کرده در راستای بهتر آزمون دادن و تکرار نکردن دوباره ی اشتباهات در جلسه ی آزمون استفاده کنید.

ناامیدی در مسیر موفقیت بدترین اشتباهی است که میتوانید مرتکب شوید که نه تنها جلوی تلاش شما برای پیشرفت را میگیرد بلکه باعث پسرفت شما هم خواهد شد. افت تراز در آزمون ها هشداری است تا بدانید کجای کار شما می لنگد. با بررسی هر آزمون و آگاهی از عمکرد خود و به دور از باور های ناامیدکننده که مختص انسان های ضعیف است و معمولا هم در مواقع شکست به سراغشان می آید، سعی کنید شرایط را مطابق انتظاراتتان بسازید.

خلاصه اینکه هر شکستی مقدمه ی پیروزی است. کافی نگرش درستی به آن داشته باشید و از آن کسب تجربه کنید. در راه رسیدن به موفقیت در کنکور علاوه بر درس خواندن، قوی بودن را نیز تمرین کنید. با تشکر

دیدگاه ها بسته شده است